Bölgeler

Ulupınar

Ulupınar köyü Antalya – Kumluca karayolu üzerinde, Kemer’i geçtikten sonra, Çıralı Sapağı’na gelmeden 3 km önceki yerleşim yeridir. Anayoldan içeri girdiğiniz andan itibaren eşsiz çam kokusu ve çınar ağaçlarının serinliği sizleri büyüleyecektir. Buradaki restoranlar, şelalelerin ve derelerin üzerinde kurulmuştur. Gelen konukların rahat etmesi için tasarlanmış restoranlar gün boyu hizmet vermektedir ve Akdeniz mutfağının tüm güzelliklerini bulabilmek mümkündür.

Balıkla arası hoş olmayanlar da üzülmesinler, doğu bölgelerimize özgü tatları, kebap çeşitleri, lahmacun çeşitlerini de bulabilmek mümkün elbette. Ne yenirse yensin, yemeğin yanında farklı lezzetteki yoğurtlardan yapılmış üzeri köpük dolu buz gibi ayran ve yemeğin ardından Türk kahvesi mutlaka içilmeli.

Bir başka alternatif daha var bu balık çiftliklerinde, balık avlamayı sevenler arzu ettikleri takdirde bu imkâna da sahipler. Çiftlikten kiralanacak bir olta ile gün boyu balık avlamak hatta avlanan balıkları pişirip yemek de mümkün. Bu da balık avlamayı hobi edinmiş yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Ulupınar ve çevresine kurulmuş balık çiftlikleri sizlerde saklı bir cennet izlenimi bırakacaktır.

Göynük

Göynük, Antalya’nın Beldibi ilçesinden Kemer’e kadar uzanan yarım daire şeklinde bir ovadır. Antalya’nın güneybatısında bulunan Kemer’in batısında yer alan Göynük’ün kuzeyi boyunca Beydağları uzanmaktadır. Kıyıdan 500-600 m. yüksekliğe kadar olan yerlerde aşırı yaz kuraklığına uyan, kışın da yeşil kalan makiler egemendir.
Dünyanın en iyi 10 trekking parkurlarından biri olarak kabul edilen Likya yolunun önemli bir bölümü (Hisarçandır – 18km , Gedelme – 8km ) Göynük kanyonun içerisinden geçmektedir. 
Kemer’in en popüler turizm merkezlerinden birisi olan Göynük, kaliteli otelleri ve tatil köylerinin dışında, Dinopark gibi eğlence yerleri ile küçük yaştan çocuklar için de güzel bir tatil fırsatı sunuyor. 

Beldibi

Antalya’yı Kemer’e bağlayan yolun 26. km’sinde bulunan Beldibi, dağlık Likya Bölgesi ile Pamfilya Ovası arasında yer almakta ve olağanüstü zengin bir tarihî dokuya sahiptir. 1950-60 yılları arasında yapılan kazılarda mağara sığınaklar, bir takım yazıtlar, resimler ortaya çıkmıştır.
Beldibi’nin girişinde, Akyarlar Tüneli’nin içinden geçtiği dağın denize bakan eteklerinde Yontma Taş Devri’nden kalma yazıtlar içinde, keçi ve ev figürleri dikkat çekmektedir. Beydağları’nın zirvelerinden gelen akarsu, Beldibi’nde Akdeniz ile buluşur. Bu akarsuyun iç taraflarında, ormanlık kesimde, yine Yontma Taş Devri’nden kalma lahitler bulunmaktadır. Bu bulgulardan da anlaşıldığı üzere, Beldibi ilk çağlardan günümüze kadar tercih edilen bir yerleşim yeri olmuştur. 1990-1995 arası doğa ile iç içe otellerin yapılmasıyla kalkınmaya başlamış, Antalya’da turizmin önemli beldelerinden biri olmuştur.

Çıralı

Antalya Kemer’e bağlı Çıralı beldesi, “Güneşi, denizi ve doğa güzelliklerinin” yanı sıra tarihi zenginlikleriyle insanlarin ilgisini çekmektedir. Güney ucunda Olympos Antik Kenti, kuzey batisinda ise Yanartaş(Chimera) bulunmaktadır. Akdeniz’ in en temiz yerlerinden birisi olan Çıralı sahili 3,2 km uzunlığundadır. Kumsal denizden itibaren yumusak bir egimle yükselmektedir.

Her iki ucunda kayaliklarla sinirlanmistir. Genel olarak ince taneli yüksek kaliteli kum yapisina sahiptir. Güney ucunda antik Olimpos kentinin içinden geçerek gelen dere denizle birleşir. Denizi çok temiz olan Çirali’ da rahatlikla denizin keyfini çikarabilir ve güneşlenebilirsiniz. Yapılaşmanin çok az olmasi, yöreye ayri bir güzellik katar. 

Çıralı ‘nın tarihi ve doğal zenginliği, yasal statüler geliştirilerek koruma altına alınmış durumda. Çıralı her mevsim değişen, yenilenen bir güzellik ağacı, çiçegi ve bitkisiyle karşınızdadır. Bu güzeliği renk ve kokulardan olusan bir harmoni olusturur. Dünyada nesli tükenmeye baslamis kuslarin bir çoğunu bir arada görmek size ayri bir zevk verecektir. Nesli dünya çapinda tehlike altinda olan deniz kaplumbagalarinin(Caretta) üreme alanlarindan birisi de Çirali sahilleridir. Çıralı ayrıca ismine yakışır şekilde “SAKLI CENNET” olarakda anılmaktadır.

Tekirova

Tekirova, Türkiye’nin güneyinde  Kemer ilçesine bağlı bir mahalledir. Tekirova, Antalya Havalimanına 60 km, Antalya’ya 50 km, Kemer’e ise 17 km mesafededir. Tekirova kıyıları, denizinin temizliği ve berraklığının simgesi olan mavi bayrak sahibidir. Bölgede bulunan oteller her sene binlerce yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır.

Tekirova’nın üç tarafı dağlarla çevrilidir. Civarında bulunan tarihi Phaselis,  Olympos ve Yanartaş, Tekirova’yı tarihi güzelliklerin merkezinde bir belde yapar. Ayrıca Tekirova sınırları içerisinde, Toros Dağları’nın en yüksek tepelerinden biri olan 2800 metre yüksekliğindeki Tahtalı Dağı bulunmaktadır. Tahtalı Dağı günümüzde de kış sporu ve kış turizmine elverişli bir merkez haline gelmiştir. Tahtalı Dağı üzerinde bulunan teleferik dünyanın en uzun teleferik hatlarından biridir. Ayrıca, dünyanın dört tarafından binlerce turistin dalış için geldiği Üç Adalar da Tekirova sahilindedir.